ÖNSÖZ

Tıp eğitimi ciddi disiplin ve emek ister. Fakülteye girmek için çalışıp didinirsin. Sonra insan vücuduna, hastalıklara, ilaçlara, tedavi yollarına, ameliyatlara olan yolculuğun başlar ve o yolculuk hayatın boyunca sürer. Okuması, ezberi, sınavı, nöbeti, gecesi, gündüzü, ihtisas istersen TUS belası, bu sınavı kazanırsan yıllarca asistanlık, nöbetler, ihtisas üstüne yıllarca mecburi hizmet derken geldi mi 30'lu yaşlar??

Durum böyle olunca çoğu hekimin çok da sosyalleşecek vakti olmaz aslında... Çalışırken bi kahve molası vermek, kapıda hastalar yaşamak için yediğin lokmaları bile sayarken, bi arkadaşınla iki kelâm etmek mümkün olmaz. Başka meslek grubundan bi arkadaşınıza 'bi çaya uğrıycam yanına' dersin de, hayatı ameliyatta geçen bi hekime bu lafı söylemenin hayali bile komiktir.

Bundan muzdarip hep hastabaşında ve kapalı ameliyathane ortamında olan bendeniz, sosyal medyayı bu amaçla kullanmaya başladım ve benimle aynı sıkıntıları yaşayan, mesleği aynı, lezzeti farklı binlerce kadın hekim arkadaşımı topladığım grubun 'hunili doktoru' ben oldum; onlar da kızçelerim... Doktorluk, evhanımlığı, kadın olmak, annelik derken bi türlü katılamadığımız sosyal ortamı sanal âlemde yakaladık. Arkadaşlığımız sanal olmadı, her ilde bulduk birbirimizi, muhabbetimiz capcanlı, içten oldu; Türkiye'nin en zeki, çalışkan kadın hekimlerinin birarada olduğu muhteşem bi gruptuk artık! Kızçelerim istedi, ben yazdım, onlar beğendikçe daha çok yazdım, yazmayı sevdikçe herkese ulaşmak istedim ve yazılarımın bi kısmını bu kitapta biraraya topladım. Yani 'hunili doktor' küllerinden değil, kızçeleriyle muhabbetinden doğdu!

Bi fıkrayı okumak ve anlatmak çok farklıdır ya; olması gerektiği üslubuyla anlatılmazsa, fıkra bişeye benzemez ya hani, bu kitap için de bu kural geçerli olup bazı kelimeler bilerek ve isteyerek, tarafımdan yanlış veya 'denişik' yazılmıştır. Lütfen kitabın ayarlarıyla oynamadan ben nası yazdıysam öyle okuyun, eleştirmeyin, rahat, biraz gevşeyin beyavv, literatür ve formal yazı okumaktan beyni sulanan ve romanı bile bilimsel yazı kıvamında dikkatle okuyup ezberlemeye çalışan sevgili delü manyak hekim arkadaşlarım, accuk sakin olun... Öööyle dümdüük okuyun gitsin, ahanda bu benim 'Önsöz' ümdür ve 'Sonsöz' üm olmayacaktır, işşallah çok âmin!

SATIN AL